Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Okna energooszczędne
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zniszczała za prędko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do osuwania się, ale także najwyższej jakości tworzyw do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie tanich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie formy zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei całkowita dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych biorąc pod uwagę obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, aby podjazd stał się trwały oraz aby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać pozostawiania obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez trudu można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.