Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka umożliwia oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie efektywną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien pasywnych wynosi około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o budowę profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i dość niski koszt. Aby jednak okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termo izolacji, z tego powodu niezbyt często stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach ramy tworzone są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty ciepła zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna efektywnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Najlepiej ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy czy tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Niewłaściwy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok prawidłowego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.