Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy starannie wybrać lekarza, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy stomatolog dla najmłodszych?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc planujesz zapisać swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na maskotkach. Niesamowicie ważny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest także normalna rozmowa z dentystą i tłumaczenie maluszkowi podstawowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele w kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę małego pacjenta, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Dobrze zaaranżowany gabinet stomatologiczny powoduje, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej rozproszyć jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne wręcz trochę oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także niepokojące uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez lekarzy głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dla dzieci możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie stomatolog ma wymagane podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty specjalista powinien także opowiedzieć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie należy się bać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.