JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy

Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszki ortopedyczne – jak wybrać
Luty 15, 2019
JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są ciężkie w pielęgnacji. Jest to części, na których noszony jest cała masa naszego ciała. Nierzadko nie pamiętamy o systematycznej pielęgnacji stóp. Efektem tych pominięć z reguły są takie problemy jak m. in.: haluksy, odciski a nawet infekcje grzybicze. Jak zatem dbać o stopy? Niżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów.

KĄPIELE

Kąpiele w wodzie z dodatkiem soli nie tylko niweluje obrzęki, ale także zmiękcza naskórek. Kąpiele polecane są szczególnie paniom, które muszą na co dzień nosić buty na obcasach. Szpilki obciążają na stopy, dlatego trzeba starać się o ich dobrą regenerację. Kąpiele w soli kosmetycznej to nie tylko odprężenie ale także pomoc w utrzymaniu kondycji skóry stóp. Do wody można też dodać różne substancje o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju olejki. Działanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa też lawenda.

REGULARNE POZBYWANIE SIĘ ZROGOWACEŃ

Ważnym elementem pielęgnowania skóry stóp jest systematyczne złuszczanie martwego naskórka. Nie powinno się do tego używać pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną porowatą strukturę sprzyja rozkwitowi bakterii. Jeśli decydujemy się na wykorzystywanie pumeksu, nie zapominajmy o tym, by po jednorazowym wykorzystaniu wylądował na śmietniku. Korzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetycznej tarki- można ją dokładnie oczyścić i użyć ponownie. W sklepach znajdziemy też dużo specjalistycznych preparatów peelingujących, które zawierają drobinki pumeksu, które w prosty sposób radzą sobie ze złuszczaniem.

NAWILŻANIE STÓP

Skóra stóp jest dosyć problematyczna głownie dlatego że zawiera znikomą ilość gruczołów łojowych. Przez to szybko ulega przesuszeniom. Nawilżanie to najważniejszy element pielęgnacji o skórę stóp. Kosmetyki nawilżające trzeba stosować codziennie. Odbuduje to warstwę lipidową i zmiękczy na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto zakupić maskach nawilżających: stosuje się je na noc, aby rano móc podziwiać idealnie gładkie stopy.

PEDICURE

Pielęgnacja stóp to nie tylko dbałość o gładką skórę. Warto zadbać także o staranny pedicure. Regularne skracanie paznokci to niezbędny zabieg. Prócz obcinania ważne jest też odpowiednie piłowanie. Nie należy obcinać paznokci za dużo, bo mogą niekomfortowo wrastać w ciało. Kolejnym krokiem do pięknych stóp jest też opiłowanie brzegów paznokci.

NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE ZE STOPAMI

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Nadmierne przesuszanie skóry to najpewniej efekt braku witaminy A. Najskuteczniejszym sposobem na tę niedogodność są odprężające kąpiele solne. Drogerie oferują też duży wybór kremów gojących, które szybko wygoją wszelkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także popularnym problemem. To zrogowacenia o kształcie stożka. Mogą być bardzo bolesne, dlatego że wbijają się w stopę. Nagniotki najlepiej zlikwiduje podolog, jednak można też spróbować się ich pozbyć z zastosowaniem domowych sposobów. W tym celu należy zaopatrzyć się w płyn na odciski. Zanim zastosujemy płyn, odmoczmy stopy w gorącej wodzie z solą. Taka kąpiel powinna potrwać nie krócej niż 15 minut. Następnym krokiem jest smarowanie odcisku specjalnym środkiem. Kolejno powinno się zetrzeć stwardniałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest dosyć problematyczna głównie dlatego, że zawiera większą ilość gruczołów potowych niż łojowych. Mnóstwo osób ma problem z nadmiernym poceniem się stóp. Z tego powodu rzeczą największej wagi jest specjalna higiena. Zabiegi higieniczne usprawniają liczne preparaty stworzone dla osób, które borykają się z nadmiernym poceniem się stóp. Warto zatem nabycie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, trzeba też zmienić buty: podczas pracy zakładać lżejsze obuwie. Pomocne także mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem olejków. Najskuteczniejsze z nich to m. in. olejek z drzewa herbacianego i lawenda.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Często musisz zakładać buty na obcasach? Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak cierpią twoje stopy? Haluksy są dużym problemem. To zwyrodnienia kości dużego palca, które powodują dyskomfort i deformacje kości stopy. Silnie obciążony palec często rotuje się do środka. Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają nie tylko wysokie obcasy ale też obuwie z czubkiem. Paluch znajdują się wówczas w nienaturalnym ułożeniu, przez co ulega nadmiernym przeciążeniom. Jak zapobiec haluksom? Jest kilka sposobów, jednak tylko niektóre są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- zmieniają one położenie dużego palca. Stosuje się je jednak jedynie na noc, dlatego ich efektywność jest znikoma. Dystraktory „nie uczą” bowiem stopy do prawidłowej pracy podczas dnia, dlatego skrzywienia stopy ciągle pogłębiają się. Najlepszym rozwiązaniem przy tym schorzeniu są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dobranie dla każdego pacjenta oraz odpowiednie ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w wypracowaniu najbardziej widocznych rezultatów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.