przewozy autokarowe Toruń wynajem autokarów cena
Autokary wycieczkowe – Koszty
3 sierpnia, 2019
Ocieplanie pianką PUR - Toruń Bydgoszcz Ile kosztuje ocieplenie pianką - Cena ocieplania PUR
Technologie ocieplania domu
1 września, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma sposobności ponownego leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on daleko idący stan zapalny, którego objawami mogą być dokuczliwe bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, obecność uwypukleń na dziąśle oraz w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny na wstępie podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle występują dopiero z czasem, ze względu na gojenie się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej albo zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał uzupełnia się stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest stosowanie mroźnych okładów i spożywanie zimnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również trzymać zaleceń i brać wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za zgodą stomatologa chirurgicznego. Ósemki wyrastają w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się krzywo lub jeżeli nie ma dla nich miejsca. W takich sytuacjach pacjenci kierowani są na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, kiedy istnieje ryzyko, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już całkowicie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do zdrowia. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z biegiem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja wciąż wywołuje wśród pacjentów lęk, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu zniwelowania bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Bez znaczenia, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to niezbędne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy doskonale zastępuje zęby naturalne. Za pomocą tytanowego korzenia zachowuje wszelkie prawidłowości w żuchwie i jest w pełni przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale również wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa doskonale wpasowuje się kolorem w pozostałe zęby. Dodatkowo implantem zębowym można zastąpić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy zaledwie niedługo po zabiegu szczepienia implantu.

Jak wygląda zabieg implantacji.

Jako pierwsze odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologicznym, ze względu na to, że każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby właściwie dobrać implant , z tego powodu, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant zębowy jest zrobiony z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest wszczepiany do kości i nakładki porcelanowej lub innego materiału, który przypomina kolorem i kształtem naturalny ząb.

 

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w przypadku odsłonięcia większej części korony zęba, co ułatwia zwalczanie próchnicy. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zminimalizowaniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też rozwojowi nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a rezultat jest trwały. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to równym, pięknym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Całemu zabiegowi towarzyszy znieczulenie miejscowe. Pomimo tego, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, z którego mogą wynikać powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Należy spożywać miękkie lub płynne pokarmy oraz stosować okłady z lodu. Dodatkowo chirurg stomatolog przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z wspaniałym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła zbyt mocno przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich opuchnięcia po różnych zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, należą do nich też np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także bruksizm. Jednak wszyscy pragną, aby podczas uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny wycina zbędną część dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pozwala zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko pojawienia się silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zmniejszenia opuchlizny można stosować specjalne płukanki ziołowe. Kolejne działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej trudnych zabiegów, którym zajmuje się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe psuja się, a inne drogi leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się rozwój choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który nie wystaje powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to konieczne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy konieczne jest użycie piły żeby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem rozwinięcia choroby i scalenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, choć dochodzi do tego tylko we właściwie wyposażonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu w ciągu najbliższych dwóch godzin trzeba wstrzymać się od spożywania posiłków i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie konieczności, otrzymuje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że znajduje się pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Mimo, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych oraz poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście nie dojdzie do tego, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio doświadczony chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później naciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Służą do tego odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko miękkich posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, na przykład uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od miejsca, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, wskazaniami do jego realizacji mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami w przypadku nadmiernego ślinienia. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Najczęściej te problemy są wychwytywane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, związane z wymową. Jeżeli ich powodem jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, dlatego kieruje pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie skórci problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast pomoże on w zapobiegnięciu tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest jak najbardziej bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że przebiega bez znieczulenia, jest bezbolesny. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie pozostawia dzieciom przykrych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można go przeporadzić w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, ponieważ próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W takiej sytuacji mleczak nazywany jest zębem przetrwałym, dlatego że zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie trzeba udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb nadaje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może być przyczyną zapaleń lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wychodzącego zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy potrzeba ekstrakcji poprzez zaniedbania i nieodpowiednią higienę, które doprowadziły do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować kłopotami w trakcie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że usunięcie zęba w każdym wypadku powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który odpowie na wszelkie pytania.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia daje nam niezliczone możliwości leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych przypadkach. Zwykle najpierw podejmuje się wszelkie czynności służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jakby się wydawało. Chirurg stomatologiczny w pierwszej kolejności stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie traci całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez bólu. W dalszym ciągu odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejną fazą jest zwichnięcie zęba tak, by zerwać włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, często konieczne jest przecięcie zęba na kilka osobnych części, by uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny starannie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w szczególnych przypadkach umieszcza szwy. Ból można odczuwać jeszcze przez kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

 

Komentarze są wyłączone.