Natryskowe ocieplanie budynku pianą poliuretanową

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre parametry termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw używanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, według której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji należy przycinać oraz układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się również umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk dobrze konieczne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Co więcej otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie wodoodporna. Dlatego też często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, więc konieczna będzie dodatkowa osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Co więcej ważne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy uznać niską odporność na promienie UV, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo nałożenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Komentarze są wyłączone.