Gabinet stomatologiczny Toruń – zabiegi chirurgiczne

Epilacja
8 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne Toruń
8 lutego, 2021

Jakie zabiegi dentystyczne najczęściej wykonuje chirurg szczękowy?

Chirurg stomatolog podejmuje się wielu różnych, zazwyczaj najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu stomatologii. Tyczy się to leczenia schorzeń jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich czy twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu naprawy wad zgryzu, niwelowania zapaleń, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog poza tym wszczepia implanty. Do częstych zabiegów przeprowadzanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod dentystyczny implant, a ponadto jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, zwykle sprawiają wiele niedogodności. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma potrzeby naruszać. Niekiedy są jednak pewne przypadki, jakie decydują o tym, że nieuniknione jest usunięcie ósemki. W takiej sytuacji należy wybrać się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Czasem proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z braku miejsca w jamie ustnej. Ósemki, jakie nie mogą poprawnie wyjść, naciskają na inne zęby. To sprawia najczęściej ból i przesunięcia sąsiednich zębów. Zbyt niewielka ilość miejsca w jamie ustnej dla konkretnych zębów może oznaczać problemy w trakcie pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza nieprzyjemny dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego przydatne jest także wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Ta przypadłość może bez trudu obejmować inne zęby, z tej przyczyny należy usunąć jej źródło. Zdarza się również tak, że w pobliżu zęba rozwija się obszerny stan zapalny , zazwyczaj spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego okazuje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba

Zabieg leczenia kanałowego jest precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że trudno jest dotrzeć do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dotarciu do niezauważonej części kanału zębowego, w którym mieści się zakażenie.

Zwykle resekcja zęba potrzebna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może dotrzeć do zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Bywa tak, że wokół zainfekowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, by dostać się do kości oraz porządnie zobaczyć ząb i zlikwidować objęte chorobą fragmenty. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. To sprawia, że zabieg jest niezwykle precyzyjny i pozwala dentyście dotrzeć do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już dokładnie oczyszczony wypełnia go specjalnym cementem.

Sterowana regeneracja kości

W wyniku utraty lub ekstrakcji zęba z czasem rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeżeli szybko stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby móc użyć implant później niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Surowce pochodzą bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia przebiega znacznie szybciej. Jeżeli materiał czerpany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg pobiera go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest uaktywnienie komórek budujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zęba.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.