Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant stomatologiczny – w jakich sytuacjach warto?
23 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne 
9 sierpnia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie doszło do kolejnych problemów. Przyległe zęby i zęby naprzeciw potrzebują wsparcia, inaczej one też mogą się chwiać,  a w efekcie wypadać. Z tego powodu zalecane jest od razu wypełnić przerwę. Pośród najczęściej używanych w klinkach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą ciągle mieścić się zęby, jakie staną się oparciem dla mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc być zastosowany tylko kiedy luka wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że da się w ten sposób zastąpić do nawet 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są zdecydowanie bardziej komfortowe w porównaniu do ruchomych protez. Choć duża część pacjentów obawia się resztek jedzenia wchodzących pod most, stomatolodzy przekonują – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dopasowany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę kupno mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne i estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, jakie nakłada się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, jakie zastępuje brak zęba. Możemy wyróżnić 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny montuje się na uprzednio sąsiednie zęby, ewentualnie zdarza się też tak, że zamiast zębów filarami okazują się implanty dentystyczne. Taki rodzaj mostu jest szczególnie wytrzymały i wykorzystywany w większości klinik dentystycznych. Są także miejsca, w których koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często stosowana, dlatego że nie jest tak trwała i da się nią uzupełnić zaledwie pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne od dentysty przygotowywane są z paru oddzielnych materiałów. Niezwykle estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Mniej trwałe i mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego zalecane jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby na stałe odbudować lukę po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie chcą wydać na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, by zakryć powstałą lukę i zahamować nasilające się chwianie się zębów sąsiednich i ograniczyć zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, bo wpływa nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale też prezencję twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba u stomatologa sprawia, że przywracamy prawidłowy podział sił w trakcie żucia i odpowiednie funkcje i budowę zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zalegające w luce resztki jedzenia. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki trzeba spełnić, by stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest właściwa jakość i ilość filarów do podtrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia – Stomatolog Toruń

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza i badania, jakie pozwolą dentyście sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli stomatolog nie zauważy żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do działania. Jeśli według planu podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Z tego powodu stomatolog musi trochę je oszlifować, by następnie możliwe było idealne dobranie mostu. Mimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, ile części zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już oszlifowane, kolejnym etapem wykonania protetycznego mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk stworzy indywidualnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość i wysoka estetyka. Za ich pomocą możemy odbudować kilka zębów jednocześnie i przywracamy funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i zupełny komfort.

Komentarze są wyłączone.