Implant stomatologiczny – w jakich sytuacjach warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – przezroczysty aparat na zęby
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny
25 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne zastępują braki gdy wypadną zęby i są jednym ze znanych i wyjątkowo trwałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu dentystycznego jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona imituje naturalne zęby.

Korzystając z implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty są też porządnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębowych jest ich odporność. Ocenia się, że odpowiednio umieszczony implant może spełniać swoją rolę właściwie do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej jakości, nie niszczą się i nie sprawiają problemów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, żeby np. założona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zębowy?

W głównej mierze implantów dentystycznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób poniżej 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Sporo czynników nie wyklucza całkowicie możliwości zastosowania implantów zębów, jednak muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują także ci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty zębów dają sporo możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Często bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia większej ilości zębów, a czasami całego łuku.

Dentysta protetyk posiada dostępnych kilka rozwiązań, jednak obecnie zwykle wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile oba te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, oba posiadają swoje zalety i wady. Czasami noszenie protezy może okazać się niedostępne z uwagi na na przykład nietypowe uwarunkowania budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębów z kolei zabiera większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może utrzymać się do końca życia. Wszczepiony implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość zabiegów przynosi oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były zwykle wyrywane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a oprócz tego nie niszczeją, jeśli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio. Dlatego też nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz ekstrakcja zniszczonego zęba i wymiana go na implant , jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu zębowego?

W pierwszych dniach trzeba zrezygnować gorących pokarmów oraz przejść na dietę półpłynną. Nie wolno korzystać ze sfery jamy ustnej. Dentyści odradzają także sprawdzanie placami i językiem miejsca wszczepu, by nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odłożyć alkohol oraz papierosy, ze względu na to, że zatrzymują proces zrastania się tkanek. Co więcej na czas  około miesiąca nie należy podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, jeśli tylko zauważy się niepokojące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez decyzji lekarza może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto także płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant stomatologiczny?

O implanty zębowe najlepiej dbać podobnie do tego, jak o nasze zęby. Fundamentem jest regularne czyszczenie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębowe nie niszczą się od korozji ani próchnicy, trzeba troszczyć się o nie z dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki pokarmów zaczną osadzać się w okolicy dziąseł. To często otwiera drogę do stopniowego obniżania się dziąseł. W tym przypadku często odkrywa się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, tym samym tracąc na estetyce. Obok tego trzeba przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

Komentarze są wyłączone.