enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia estetyczna Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza sprawa do zweryfikowania. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.