Sprzątanie Toruń
2 lutego, 2021
Podpis elektroniczny Toruń
3 lutego, 2021

Implant zębowy – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów wypełniają braki po stracie zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu podstawa implantu dentystycznego zrasta się z kością, a zamocowana na nim korona przypomina naturalne zęby.

Za pomocą implantów da się zastapić nie tylko poszczególne braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są także solidnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębowych jest ich trwałość. Zdaniem dentystów poprawnie wszczepiony implant może wystarczyć właściwie do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, mimo przepływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie sprawiają problemów. Obok tego zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, by np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zęba?

Przede wszystkim implantów nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest również trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób do 16 roku życia, ze względu na nadal trwający proces wzrostu szczęki.

Dużo przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości zastosowania implantów zębowych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują również ludzie, którzy od lat nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne gwarantują sporo możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany dużej ilości zębów, a czasami całego łuku.

Dentysta protetyk posiada dostępnych kilka sposobów, choć obecnie z reguły wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, posiadają zarówno minusy i plusy. Zdarza się, że używanie protezy może być niedostępne z uwagi na na przykład nietypowe uwarunkowania budowy jamy ustnej. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat trzeba je wymienić, dlatego że z czasem nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów stomatologicznych z kolei zabiera większą ilość czasu ze względu na konieczność włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może utrzymać się nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część zabiegów przynosi oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu musiały być przeważnie usuwane.

Z kolei implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie niszczeją, kiedy pacjent właściwie dba o higienę , implanty dentystyczne są w świetnym stanie dożywotnio. Ze względu na to nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz wyrwanie mocno zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

W pierwszych dniach trzeba zrezygnować parzących pokarmów oraz ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie powinno się wykorzystywać części jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest również sprawdzanie placami i językiem miejsca implantu, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Należy odłożyć papierosy i alkohol, z uwagi na to, że zatrzymują proces leczenia się tkanek. Obok tego co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Koniecznie jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, kiedy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zgody dentysty może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób troszczyć się o implant dentystyczny?

O implanty najlepiej troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Bazą jest systematyczne szorowanie dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z tak samo dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną odkładać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do powolnego osuwania się dziąseł. W takiej sytuacji zazwyczaj odkrywa się  tytanowa śruba implantu , w ten sposób tracąc estetykę. Co więcej powinno się przynajmniej dwa razy w ciągu roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.